Immersja

Ludzki mózg to niesamowity organ. Kieruje funkcjami całego organizmu, ale także naszymi działaniami, reakcjami, czy podejmowaniem decyzji. To w nim zachodzą procesy, dzięki którym odczuwamy ekscytację przed podjęciem nowego zadania, albo strach w obliczu dużego wyzwania. Jest najważniejszą i najbardziej zagadkową częścią ciała.

Mózg człowieka nastawiony jest na przetrwanie, nie na rozwój.

Dlatego chroni nas przed nadmiernym wysiłkiem i przed podejmowaniem ryzyka. Jeżeli zaspokojone są podstawowe potrzeby organizmu – jest syty, napojony i ma ciepłe schronienie, mózg skupia się na odpoczynku i czerpaniu przyjemności z rozrywek. Nauka wcale nie należy do jego priorytetów.

Jak w takim razie przekonać mózg do nauki języka?

Kluczem do mózgu jest w tym wypadku immersja językowa, czyli dosłownie zanurzenie w języku. Dla mózgu ważne są czynniki zewnętrzne, które występują w dużej ilości. Jeżeli jesteśmy otoczeni określonym językiem, albo znajdujemy się w specjalistycznym środowisku, zapamiętujemy i uczymy się szybciej. Dziecko nie nabywa nowych umiejętności dlatego, że jego mózg jest bardziej chłonny, niż mózg osoby dorosłej, a dlatego, że wszystko, co je otacza jest ważne dla przetrwania. Uczy się poruszać jak rodzice, jeść jak rodzice i mówić jak rodzice, ponieważ te umiejętności są dla jego mózgu istotne. Tak samo przebiega nauka języka u osób, które przeniosły się za granicę i porozumienie z otaczającymi ich ludźmi jest kluczowe dla ich przetrwania w nowym miejscu.

Czy zatem można nauczyć się języka obcego nie mając z nim kontaktu na co dzień?

Właściwie można, ale jest to trudne, czasochłonne i mało efektywne. Żeby podnieść efektywność nauki musimy otoczyć się językiem, którego chcemy się nauczyć, nawet w momentach, kiedy nie uczymy się go świadomie. Pomóc nam może dostęp do zagranicznych mediów, oglądanie filmów i seriali w języku docelowym, słuchanie radia, czytanie blogów i artykułów prasowych, ale też słuchanie podcastów i lekcji w trakcie codziennych czynności, jak dojazd do pracy, spacer z psem, albo gotowanie i sprzątanie.

Jeżeli otoczymy się językiem docelowym, mózg stwierdzi, że ta nowa okoliczność jest ważna, ponieważ jest jej dużo, a tym samym zacznie przyswajać nowy język szybciej i efektywniej.

Nie zrażaj się, jeśli na początku niewiele zrozumiesz. W miarę osłuchiwania, Twój mózg zacznie wyodrębniać poszczególne słowa z potoku dźwięków i dostrzegać znajome zwroty i wyrażenia.

Dla ułatwienia podaję kilka linków, które mogą być pomocne:

Podcasts in English  tu znajdziesz podcasty podzielone na poziomy, od początkującego, po zaawansowany, a także Business English. Odsłuchiwanie podcastów jest bezpłatne.

Tune In tu odsłuchasz podcastów podzielonych tematycznie od komediowych, przez tematykę kulinarną, zdrowotną, biznes, naukę, po historie kryminalne. Uwaga! Tune In jest zbiorem podcastów ze świata, dlatego nie każdy będzie w języku angielskim.

BBC podcasty słynnej angielskiej stacji, wiele serii o różnej tematyce, raczej dla bardziej zaawansowanych adeptów angielskiego.

The Guardian tu również znajdziesz podcasty dla zaawansowanych odbiorców, od wiadomości, przez politykę, kulturę, po sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *