W swojej pracy spotkałam się z wieloma popularnymi przekonaniami na temat nauki języka. Niektóre są całkiem trafne, ale inne zupełnie mylne i co gorsza, szkodliwe.
W tym artykule rozprawiam się z paroma z nich.
1. Gramatyka jest trudna, nudna i niepotrzebna. MIT
Język bez gramatyki jest jak babki z piasku bez foremek. Coś tam ulepimy, ale niekoniecznie będzie miało taki kształt, o jakim marzyliśmy.
Chociaż wiele osób ma przykre wspomnienia o nudnych i żmudnych ćwiczeniach gramatycznych ze szkoły, to nie jest jedyny sposób na naukę. Musimy pamiętać o tym, że gramatyka jest spójną i nieodłączną częścią języka – tak jak słownictwo. Co więcej – to dzięki odpowiedniemu doborowi konstrukcji gramatycznej możemy jasno i klarownie wyrazić swoje myśli. Pamiętaj – to nie gramatyka rządzi Tobą, tylko Ty korzystasz z niej, żeby jak najtrafniej przekazać informację. A najlepszy sposób, żeby się jej nauczyć, to ćwiczenie na praktycznych przykładach z życia, lub pracy.
2. Żeby nauczyć się języka, trzeba wyjechać za granicę. MIT
Oczywiście, najłatwiej przyswajamy język obcy, kiedy jesteśmy nim cały czas otoczeni, jednak nie oznacza to, że musimy w celu nauki emigrować. W przypadku języka angielskiego mamy tę łatwość, że tak na prawdę otacza nas na co dzień w pracy, reklamie, rozrywce i kulturze. Dodatkowo, możemy pomóc sobie włączając w domu radio online (np. BBC4), słuchając podcastów, oglądając TED talks, czy filmy i seriale po angielsku (w zależności od poziomu, z napisami po polsku, po angielsku, albo bez).
3. Niektórzy nie mają zdolności językowych. MIT
Homo sapiens z natury swego gatunku ma zdolności językowe. Nie włożyliście żadnego wysiłku w naukę języka ojczystego, a skoro czytacie i rozumiecie ten tekst – opanowaliście go do perfekcji. Ot co.
4. Żeby potwierdzić swoją znajomość języka, trzeba mieć certyfikat. MIT
Język służy do komunikacji, a nie do pisania testów. Jeśli z kolei język jest Ci potrzebny do aplikowania o pracę, rekruter i tak będzie w stanie stwierdzić, czy posługujesz się nim na deklarowanym poziomie.
5. Wystarczy 15 minut dziennie, żeby nauczyć się języka obcego. FAKT
Kluczem jest regularność i usystematyzowana praca. Lepszy efekt osiągniemy ćwicząc i powtarzając przez 15 minut każdego dnia, niż uczestnicząc w kursie po 60 – 90 minut raz w tygodniu, bez powtórek w domu. Practice makes perfect!
6. Dorośli nie uczą się tak efektywnie, jak młodzież. MIT
Zaskoczeni? Oczywiście, zdolności umysłowe zmniejszają się z wiekiem, ale jeszcze w wieku emerytalnym można nabyć nowych umiejętności, takich jak język obcy. Spokojnie – dacie radę. Wrażenie, że nauka nie idzie Wam tak łatwo, jak kiedyś, nie jest jednak nieuzasadnione. Kiedy jedynym obowiązkiem w wieku szkolnym jest nauka (czasem też wynoszenie śmieci, ale nie bądźmy drobiazgowi), dorośli mają umysły tak przeładowane obowiązkami, informacjami, zadaniami do wykonania, że ciężko im skupić się czasem na nauce. Szczególnie, gdy próbują uczyć się przemęczeni.
7. Żeby dobrze mówić po angielsku, trzeba myśleć po angielsku. FAKT
Nie oznacza to, że mamy wszystkie swoje myśli formułować w języku obcym. Wystarczy, że to, co chcemy powiedzieć układamy sobie w głowie w języku docelowym – takim zasobem, jaki mamy. W ten sposób nie wpędzimy się w ślepy zaułek stosując polską składnię, idiom, czy podwójne przeczenie. Często popełnianym błędem jest próba przekładania polskiego zdania słowo po słowo na angielski – wtedy wiele osób zacina się na słówku, którego nie pamięta, albo mówi coś innego niż zamierzali, stawiając wyrazy w złym szyku. Dużo bezpieczniej jest “pomyśleć” zdanie od razu po angielsku.
Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się rozwiać Wasze obawy dotyczące nauki języka angielskiego. To na prawdę umiejętność do opanowania, dlatego warto pozbyć się negatywnego nastawienia, i po prostu ćwiczyć 🙂