Mózg. Mój osobisty faworyt na liście organów wewnętrznych.
Mózg jest nie tylko centrum zarządzania całego organizmu, ale też bazą danych i procesorem. To w nim zachodzi proces zdobywania nowych umiejętności.
Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu mam dla Was parę ciekawostek związanych z tym organem, oraz kilka podpowiedzi, jak dbać o jego sprawność.
Mózg jest plastyczny.
To oznacza, że dzięki praktyce, możemy zdobyć umiejętności, które na początku są dla nas bardzo trudne, jak na przykład rozumienie angielskiego ze słuchu. Obszary w mózgu, odpowiedzialne za dane umiejętności rozwijają się w miarę ćwiczenia.
Daje to też szansę na odzyskanie sprawności pacjentom po wylewie, lub mechanicznym uszkodzeniu mózgu – odpowiednio szybka rehabilitacja pozwala na przejęcie pewnych funkcji przez nieuszkodzone części tego organu1.
Mózg jest nastawiony na przetrwanie.
Dlatego na pierwszym miejscu stawia czynniki z otoczenia. Bardzo sprawnie uczy się przetrwania w zastanym środowisku, włącznie ze słyszanym wokół językiem. Dzięki tej informacji wiemy, że w nauce języka obcego pomóc nam może otaczanie się nim, o którym pisałam już tu.
Mózg odpowiada za uczucia i relacje.
Mózg to nie tylko centrum zadań i rozwoju. To też ośrodek przyjemności i emocji. Dzięki złożonym reakcjom hormonalnym, które w nim zachodzą, darzymy ludzi miłością, sympatią, zaufaniem, czy niechęcią. To samo ma się do czynności, które lubimy wykonywać, bądź przyprawiają nas o dreszcze.
Mózg lubi odpoczynek i zabawę.
Narażony na nadmierny wysiłek może reagować rozkojarzeniem, sennością, czy stresem i w efekcie działać mniej wydajnie. Dobrze za to reaguje na zabawę i rozrywkę, które można też wykorzystać do zdobywania nowych umiejętności, o czym wspominałam tu :). Mózg potrzebuje snu, ruchu na świeżym powietrzu i wyciszenia. Bez tego może być niedotleniony, przeciążony i dawać nam o tym znać ciągłym złym samopoczuciem.
Jak dbać o kondycję mózgu?
- Dokonuj zmian w otoczeniu – drobne zmiany, jak przełożenie myszy komputerowej do niedominującej ręki, przestawienie przyborów w pracy albo w domu, zadziałają stymulująco na mózg.
- Rozwiązuj łamigłówki – sudoku, krzyżówki, czy łamigłówki graficzne są świetnym sposobem na oderwanie mózgu od bieżącej pracy, dodatkowo zadziałają jak rozciąganie po treningu 🙂
- Wprowadzaj nowe nawyki – jeśli pożądana czynność stanie się niemal automatyczna, będziesz ją wykonywać bez wysiłku.
- Ucz się na pamięć. Wiersze, słowa piosenek, czy zwroty z angielskiego – wybór należy do Ciebie. Trening pamięci pozwoli Ci przyswajać szybciej nowe słownictwo i nie tylko.
- Dotleniaj się – ćwiczenia fizyczne tak proste jak spacer, przeciąganie, kilka podskoków i skłonów w przerwie od pracy pozwolą nie tylko rozruszać mięśnie i stawy, ale też dostarczyć mózgowi więcej tlenu. Pamiętaj też o wietrzeniu pomieszczeń!
Dieta dla mózgu.
Przy wszystkich formach treningu, jaki zapewnisz mózgowi, warto też zadbać o jego prawidłowe odżywienie. Dieta bogata w warzywa i owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany złożone i dobre źródła minerałów zapewni mu prawidłowe funkcjonowanie. Jakkolwiek kuszące przy wytężonym wysiłku umysłowym są słodycze i wysoko przetworzone produkty, na dłuższą metę to zdrowe odżywianie pozwoli Ci rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności.
1Kossut Małgorzata, Neuroplastyczność – podstawowe mechanizmy, artykuł przeglądowy.