Kiedy ktoś pyta mnie, ile czasu potrzeba na naukę języka, zawsze przychodzą mi do głowy dwa powiedzenia, „Regularity is the key” i „Things take time”. Im dłużej nauczam języka angielskiego, z im większą ilością osób współpracuję, tym mocniej utwierdzam się w przekonaniu, że te dwie, dość jednak proste zasady, są podstawą nauki.
Regularity is the key.
Kluczem do wypracowania w sobie dobrych nawyków językowych, do nabycia intuicji językowej i mówienia płynnie, bez blokad i lęku, jest właśnie regularna praktyka. Ćwiczenie nabytych umiejętności utrwala je, ale też pozwala „uelastycznić” mózg i nabrać odwagi w posługiwaniu się nowym językiem. Regularność jest ważna zarówno w kontekście regularnego uczestniczenia w zajęciach, ale też w kontekście regularnego powtarzania. Przy czym dobrą formą ćwiczenia jest nie tylko uzupełnianie zadań, ale też czytanie, słuchanie, powtarzanie na głos zdań i wyrażeń, czy mówienie – chociażby do siebie.
Things Take Time
Czyli zasada trzech T. Na wszystko potrzeba czasu. Szczególnie na naukę tych umiejętności, które są złożone. Ta zasada i jej świadomość, odgrywa szczególnie ważną rolę w motywacji do nauki. Jeśli przyjmę i zaakceptuję fakt, że językiem niemieckim nie będę posługiwać się biegle po miesiącu nauki, a dopiero po dłuższym okresie nauki, jest mi łatwiej utrzymać zapał. Pomocne są poziomy, na które jest podzielona nauka, pomocny jest też usystematyzowany program – widzimy wtedy po kolei, co już jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie umiejętności nabyliśmy, a co jeszcze przed nami.
Obcowanie z językiem
Poza tymi dwiema zasadami, niezwykle ważna w nauce języka jest jego obecność w naszym życiu. Im więcej tego języka docelowego jest wokół nas, w telewizji, internecie, pracy, życiu towarzyskim, tym bardziej mózg się na niego „nastraja” i zaczyna go chłonąć. Dlatego osoby rzucone na głęboką wodę, w przypadku emigracji, wymiany studenckiej, czy podjęcia pracy w zagranicznej firmie, tak szybko przyswajają język docelowy.
Tu wielką zaletą języka angielskiego jest jego powszechność. #angielskijestwszędzie #englishiseverywhere
Pamiętajmy, że człowiek ma naturalnie wbudowane zdolności językowe – skoro języka ojczystego uczymy się w dzieciństwie praktycznie bez wysiłku, to każdy inny jest też w naszym zasięgu 🙂